Evropski parlament je zakonodajni organ Evropske unije, ki ga izbirajo volivci po vsej EU. V Sloveniji je to mogoče preko volitev, ki potekajo vsakih pet let. RTV Slovenija je medij, ki igra pomembno vlogo pri informiranju javnosti o delu Evropskega parlamenta in pomembnih odločitvah, ki se sprejemajo na evropski ravni.
Evropski parlament je sestavljen iz 705 poslancev, ki predstavljajo različne države članice EU. Slovenija ima trenutno 8 poslancev v Evropskem parlamentu, ki zastopajo interese slovenskih državljanov in se borijo za njihove pravice in interese na evropski ravni.
Ena od ključnih vlog Evropskega parlamenta je sprejemanje zakonodaje EU. Poslanci Evropskega parlamenta sodelujejo pri oblikovanju in sprejemanju zakonov, ki vplivajo na vse državljane EU. Poleg tega imajo poslanci tudi pravico nadzora nad delovanjem Evropske komisije, izvajalnega organa EU.
Evropski parlament ima tudi pomembno vlogo pri odločanju o proračunu EU. Poslanci sodelujejo pri oblikovanju proračuna EU za naslednje finančno obdobje in nadzorujejo porabo sredstev EU. S tem zagotavljajo transparentnost in odgovornost pri upravljanju sredstev EU.
RTV Slovenija igra ključno vlogo pri informiranju slovenskih državljanov o delu Evropskega parlamenta in pomembnih odločitvah, ki se sprejemajo na evropski ravni. Preko različnih medijskih platform posredujejo informacije o delu poslancev, razpravah, glasovanjih in odločitvah Evropskega parlamenta.
Sodelovanje volivcev pri volitvah v Evropski parlament je ključnega pomena za krepitev demokracije v EU. Z izbiro svojih predstavnikov volivci neposredno vplivajo na odločitve, ki se sprejemajo na evropski ravni in na politike, ki vplivajo na njihovo vsakdanje življenje.
Evropski parlament in RTV Slovenija sta ključna akterja pri oblikovanju in širjenju informacij o delu EU ter spodbujanju aktivnega državljanstva in participacije volivcev v evropskih zadevah. Zato je pomembno, da se državljani informirajo o delu Evropskega parlamenta in sodelujejo pri volitvah, saj imajo tako možnost vplivati na odločitve, ki se sprejemajo na evropski ravni.