Mladý Bobby pochází z židovské rodiny v New Yorku, ale rozhodne se zkusit štěstí ve filmovém odvětví jako poslíček svého strýce Phila. Zde se setká s okouzlující asistentkou svého strýce, s níž začne románek, který však skončí, když dívka dá přednost jinému. Zdevastovaný Bobby se vrátí zpět do New Yorku, kde pomáhá svému bratrovi vést noční klub. Zde si najde manželku, následuje svatba a těhotenství. Vše funguje, dokud do dveří nevstoupí Bobbyho minulost.
Film se odehrává v období mezi proslulým krachem newyorského trhu a začátkem druhé světové války. Pojďme se podívat, co se v USA dělo ve třicátých letech dvacátého století.
Velká deprese
Hospodářská krize, kterou způsobil krach trhu v USA v roce 1929, ovlivnila nejen Spojené státy, ale i zbytek světa. Nárazový prodej akcií způsobil krach celé burzy a následně vedl k desetileté nezaměstnanosti a poklesu produkce. Finanční krize se považuje za jednu z příčin druhé světové války, která krach pozastavila díky vojenským zakázkám státům. Československo patřilo mezi země, které krizí nejvíce trpěly, a demokracie a kapitalismus se staly terčem kritiky, což nahrálo fašismu a nacismu.
Zlatý věk Hollywoodu
Třicátá léta byla poznamenána celosvětovým finančním bankrotem, ale paradoxně vedla k obrovskému nárůstu filmového odvětví. Vznikaly nové žánry, jako akční filmy, muzikály, westernovky, horory či kreslené snímky. Bylo to období, kdy do kin přišel barevný film a zvuk, ukončující éru němých filmů. Až 80 milionů lidí chodilo alespoň jednou týdně do biografu, a v roce 1935 vzniklo jedno z nejznámějších filmových studií, 20th Century Fox.
Ztracená generace
Spisovatelé, kteří se narodili na přelomu 19. a 20. století, byli poprvé označeni jako Ztracená generace. Tito autoři, mezi něž patřili například Ernest Hemingway, Scott Fitzgerald či William Faulkner, se vyznačovali odporem k „americkému snu“ a odmítáním hodnot předchozí generace. Jejich díla často popisovala osudy vojáků a byla ovlivněna první světovou válkou.
Trest smrti
Ve třicátých letech zaznamenaly Spojené státy nejvyšší počet trestů smrti, průměrně 164 poprav za rok. Američané přišli s novou metodou – smrtelnou injekcí, která nahradila předchozí způsoby. Téma trestu smrti se objevuje i ve filmu Café Society, kde bratr hlavní postavy čelí možnosti trestu smrti.
Prohibice
Prohibice, která probíhala především ve dvacátých letech, skončila až v roce 1933. Zákaz konzumace, výroby a distribuce alkoholu měl snížit závislost a úmrtí způsobené alkoholem, ale vedl spíše k nelegální výrobě a zvýšení popularity tvrdého alkoholu. Období prohibice bylo plné zločinů, pašování a korupce, a nejvíce na něm trpěli nevinní lidé.
Celkově tedy třicátá léta dvacátého století byla obdobím velkých změn a významných událostí, které ovlivnily nejen Spojené státy, ale i zbytek světa. Film Café Society zachycuje atmosféru tohoto období a přináší pohled na život v době Velké deprese, Zlatého věku Hollywoodu, Ztracené generace, trestu smrti a prohibice.