Kopš šā gada aprīļa Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Pedagoģiskās izaugsmes centra (PIC), Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) un Komunikācijas fakultātes kolēģi ir sākuši intensīvi darboties augstākās izglītības inovāciju programmā sadarbībā ar MIT J-WEL. Šajā programmā līdz 2023. gada novembrim tiks attīstīti divi RSU inovāciju projekti.
Pirmā projekta ideja ir izveidot vienotu prasmju monitoringa sistēmu, kas ļaus harmonizēt prasmju apguvi, vērtēšanu un īstenošanu izglītības un veselības aprūpes nozarēs. Šis projekts tiek veidots ar mērķi stiprināt izglītības un veselības aprūpes kvalitāti un veicināt pacientu drošību. Savukārt otrajā projektā paredzēts izstrādāt simulācijas spēles prototipu un mācību līdzekļus krīzes komunikācijas apguvei studiju procesā.
Darbs pie šiem izglītības inovāciju projektiem ir bijis intensīvs, un šomēnes aizvadītā vizīte Bostonā, Hārvarda Universitātē un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā, ir sniegusi iespēju sasummētās Eiropas augstākās izglītības attīstības vēsmas ieraudzīt arī Amerikas Savienoto Valstu kontekstā. Šajā vizītē tika atklātas daudz līdzību un vienotību kopējos centienos padarīt izglītību praktiskāku, radošāku un reālajā dzīvē iederīgāku.
Sarunās ar MIT pārstāvjiem tika uzsvērts nepārtraukti turpināms darbs pie kompetencēs balstītas augstākās izglītības stiprināšanas. Šajā procesā ir svarīgi veicināt patiesu studiju un pētniecības sinerģiju, kurā neviens no komponentiem nav prioritārs, bet gan abi ir savstarpēji papildinoši un līdzatkarīgi. Tika akcentēts, ka ir nepieciešams ieguldīt lielu darbu docētāju atbalstā un nemitīgā studiju kvalitātes analīzē dažādos līmeņos.
MIT atzinīgi novērtēja RSU veikto darbu docētāju pedagoģiskās kompetences pilnveidē un studiju procesa inovāciju atbalstā. Šajā sadarbībā īpaši tika uzsvērta RSU Jauno docētāju skolas loma, kuras mērķis ir rūpēties par akadēmisko karjeru jaunajiem mācībspēkiem. MIT pārstāvji novērtēja arī PIC sniegto konsultāciju un docētāju iniciatīvu stiprināšanu inovāciju projektos.
RSU PIC kolēģi atsevišķi tikās ar vairāku MIT laboratoriju pārstāvjiem, lai pārrunātu nākotnes attīstības tendences un sadarbības iespējas. Tika diskutēts par docētāju tālākizglītību, MOOC (Massive Open Online Courses) vai asinhroni apgūstamu studiju kursu dizaina veidošanu, kā arī par mākslīgā intelekta un tehnoloģiju integrēšanu studiju procesā.
Ir skaidrs, ka MIT un Latvijas izglītības sistēmā ir atšķirības, it īpaši resursu pieejamības ziņā. Tomēr ir svarīgi atzīt, ka resursi vien nepietiek. Lielu uzmanību RSU pievērš inovāciju dizainēšanas procesam, lai veicinātu ilgtspējīgu komercializējamu inovāciju radīšanu. Šajā procesā ir svarīgi pieļaut kļūdas un no tām mācīties, kā to liecina MIT pieredze.
Atšķirības starp MIT un Latvijas izglītības sistēmu ir novērojamas arī docētāju, studentu un vadītāju rīcības normatīvajā elastībā. Lai gan procesiem jābūt sakārtotiem un pārdomātiem, galvenais dzinulis ir dinamiskas vajadzības, kuras var precīzi identificēt tikai radošā mācīšanās un pētniecības procesā. Latvijā bieži tiecamies ielikt procesus stingros rāmjos, neļaujot kļūdām būt sastāvdaļai no attīstības procesa.
Kopumā dalība programmā un vizīte MIT ir sniegusi iespēju domāt un reflektēt par izglītības inovācijām, iepazīt starptautiskās tendences un nostiprināt kontaktus ar kolēģiem no Latvijas un ārvalstīm. Šī pieredze ir ļāvusi iegūt jaunas idejas un atvērt jaunas iespējas izglītības jomā.
Šī aktivitāte tiek īstenota projektā „Pārvaldības procesu pilnveide un studiju programmu satura modernizācija Rīgas Stradiņa universitātē“ (Nr. 8.2.3.0/18/A/011).