Exclusive Content:

Space scientists spot far out cosmic ‘flame-throwing...

Write a detailed and engaging article about Space scientists...

Mart Meri: eesti keel pole keerulisem kui...

Write a detailed and engaging article about Mart Meri:...

Arkadaşının zorlamasıyla başladığı vücut geliştirmede Türkiye şampiyonu...

Write a detailed and engaging article about Arkadaşının zorlamasıyla...

Takmer 25% vysokoškolákov nepracuje v odbore, ktorý študovali

Vyplýva to z prieskumu agentúry Eurostat, že takmer štvrtina ľudí s vysokou školou pracuje na pozíciách, na ktoré by stačilo stredoškolské vzdelanie. Tento fakt nám ukazuje, že niektorí absolventi nemajú dostatok príležitostí v odbore, pre ktorý sa vzdelávali, a smerujú do iných odvetví ako je poľnohospodárstvo, výroba alebo gastrosektor.

Príkladom je Miroslav, ktorý študoval zubnú techniku na vysokej škole takmer šesť rokov, no dnes pracuje ako barbier v rodinnom salóne. Aj keď ho zubná technika bavila, nedokázal sa v nej uplatniť. „Venoval som sa tomu, pracoval som ako zubný technik, ale nebol som schopný nájsť si stabilné uplatnenie. Bolo to frustrujúce,“ povedal Miroslav.

Problematike zamestnania vysokoškolákov sa venovala aj redaktorka Natália Dvoranová v relácii Správy :24. Zistila, že v zamestnaniach, kde nie je potrebné vysokoškolské vzdelanie, pracuje takmer každý štvrtý absolvent. Tento trend je viditeľný aj v okolitých krajinách, pričom Rakúsko zamestnáva ešte viac vysokoškolákov na podobných pozíciách.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy, Andrej Lasz, tvrdí, že hlavným dôvodom je nedostatočná regulácia voľby vysokoškolského štúdia. Mnoho ľudí študuje odbory, ktoré majú obmedzené uplatnenie na trhu práce, čo vedie k situácii, kde absolventi nepracujú v odbore, pre ktorý sa vzdelávali.

Miroslav Masič odporúča budúcim študentom, aby si dôkladne zvážili, či je ich štúdium naozaj nevyhnutné pre ich budúcu kariéru. Analýzy pracovného portálu potvrdzujú, že absolventi vysokých škôl často reagujú na ponuky práce, kde nie je požadované vysokoškolské vzdelanie.

Hovorkyňa portálu Profesia.sk, Ľubica Melcerová, uviedla, že tento rok najčastejšie reagujú na ponuky práce pre administratívnych pracovníkov, asistentov, predavačiek a recepčných. Školy produkujú viac absolventov, ako je potrebné na trhu práce, čo vedie k situácii, kde mnoho ľudí pracuje na pozíciách, na ktoré by stačilo nižšie vzdelanie.

Ministerstvo školstva sa snaží minimalizovať vznik tejto situácie tým, že poskytuje študentom poradenstvo, ktoré im pomôže lepšie sa orientovať na pracovnom trhu. Andrej Lasz však tvrdí, že štát zbytočne investuje do študentov, ktorí nepracujú v odbore, pre ktorý sa vzdelávali, a tým prichádza o nemalé finančné prostriedky.

Celkovo je dôležité, aby budúci študenti zvážili svoje možnosti a zvolili si štúdium, ktoré im otvorí dvere na trhu práce. Uplatnenie na trhu práce je dôležité a študenti by mali byť dobre informovaní o možnostiach a požiadavkách jednotlivých odborov.

Latest

Space scientists spot far out cosmic ‘flame-throwing guitar’ – WV News

Write a detailed and engaging article about Space scientists...

Arkadaşının zorlamasıyla başladığı vücut geliştirmede Türkiye şampiyonu oldu – Ton TV

Write a detailed and engaging article about Arkadaşının zorlamasıyla...

Newsletter

Don't miss

Space scientists spot far out cosmic ‘flame-throwing guitar’ – WV News

Write a detailed and engaging article about Space scientists spot far out cosmic ‘flame-throwing guitar’  WV News. The article should be structured with clear distinct...

Mart Meri: eesti keel pole keerulisem kui korrutustabel. Kõik, kes on tahtnud eesti keele ära õppida, on selle ka selgeks saanud – Eesti Päevaleht

Write a detailed and engaging article about Mart Meri: eesti keel pole keerulisem kui korrutustabel. Kõik, kes on tahtnud eesti keele ära õppida, on...

Arkadaşının zorlamasıyla başladığı vücut geliştirmede Türkiye şampiyonu oldu – Ton TV

Write a detailed and engaging article about Arkadaşının zorlamasıyla başladığı vücut geliştirmede Türkiye şampiyonu oldu  Ton TV. The article should be structured with clear distinct...